Основний меморіальний комплекс козацької слави України, який знаходиться між селами Пляшева та Острів на Рівненщині, де в 1651 році відбулася битва між козацько-селянським військом гетьмана Богдана Хмельницького та польською шляхтою. Розпочав свою діяльність у 1967 році як музей-заповідник “Козацькі могили” (філія Рівненського краєзнавчого музею). У 1991 році отримав статус “державного” і перейменований у Державний історико-меморіальний заповідник “Поле Берестецької битви”. У 2008 році заповіднику надано статус “національного”.
Ансамбль заповідника розташований на острові Журавлиха, де на початку ХХ століття було створено меморіальний комплекс, побудований на честь подвигу козаків та селян, полеглих у битві під Берестечком.
Центральною спорудою архітектурного комплексу є храм пам’ятник Свято-Георгіївська церква, збудована у 1910-1914 роках у стилі українського бароко за проектом В. Максимова, яка не має аналогів у світовій архітектурі. Свято-Георгіївська церква – це монументальна споруда, яка складається з трьох ярусів-храмів: підземної церкви Святої Параскеви П’ятниці, церкви Святого Георгія переможця, церкви Святих Бориса та Гліба. У підземному ярусі храму знаходиться гробниця-усипальниця, в якій знайшли спочинок численні останки полеглих у Берестецькій битві. Незвична форма фасаду Свято-Георгіївської церкви являє собою арку, в якій розміщено одноярусний іконостас літньої церкви під відкритим небом. Живопис храму представлений розписами відомого українського художника І.Їжакевича. Поряд знаходиться пам’ятка дерев’яної архітектури XVII століття Свято-Михайлівська церква (1650 р.), перенесена на острів Журавлиху у 1912 році із сусіднього села Острів. За народними переказами, у ній перед битвою молився гетьман Богдан Хмельницький разом із козаками. Особливо вражає красою іконостас церкви XVII-XVIII століть, прикрашений різьбою по дереву та позолотою. Підземний перехід з’єднує Свято-Михайлівську церкву із гробницею Свято-Георгіївського храму.
Згадками про події Берестецької битви є ряд історичних пам’яток, які збереглися до наших днів: козацький цвинтар в урочищі Монастирщина, де знаходяться захоронення козаків із надмогильними кам’яними хрестами; озерце Козакова Яма, яке пов’язують із героїчним подвигом останнього з трьохсот козаків; острів Гайок – місце бою і героїчної смерті 300 учасників Берестецької битви; місця козацьких переправ; урочище Попів Горб; місця ставок Б.Хмельницького та кримського хана Іслам-Гірея ІІІ.
Великим надбанням і гордістю заповідника є експозиція музею, у якій представлені унікальні експонати XVII століття, знайдені під час археологічних досліджень 1970-2015 років на полі Берестецької битви під керівництвом І.Свєшнікова. У музеї зберігається понад 5 тисяч експонатів, серед яких – зброя козаків та повстанців та їхні особисті речі: гармати, мушкети, шаблі, бойові коси, списи, порохівниці з порохом, речі козацької кухні, шкіряні чоботи, шкіряні ходаки, гаманці, сумки та ін.
Важливим кроком у справі увічнення подвигу козаків стало спорудження у 1991 році на полі бою величного бронзового монумента на честь загиблих героїв Берестецької битви (автор А. Кущ).
З 2002 року на Журавлисі відновлено діяльність Свято-Георгіївського чоловічого монастиря Української Православної Церкви Київського Патріархату.
Традиційним днем вшанування пам’яті героїв, полеглих у Берестецькій битві, є Дев’ята п’ятниця після Великодня.
Тисячі людей з усіх куточків України та з-за кордону відвідують заповідник “Поле Берестецької битви”, знайомляться з експонатами музею, схиляють голови перед останками наших славних предків.
Юридична адреса:
с. Пляшева, Рівненської області, Радивилівського району,
вул. Козацької слави, 26, 35510
Генеральний директор
Галабуз Леонід Сергійович
тел./факс. +38 (03633) 28-7-39
моб. +38 067 645-63-05