Усі, хто перебуває під юрисдикцією України, мають право на безоплатну правову допомогу від держави. Це стосується як громадян України, так і іноземців, осіб без громадянства чи біженців. Правова допомога перш за все передбачає юридичну консультацію, але може включати і представництво в судах. Залежно від цього, безоплатну правову допомогу поділяють на первинну та вторинну.
Безоплатна первинна правова допомога полягає в інформуванні особи про права та обов’язки. Це означає, що людина може отримати безкоштовну консультацію юриста з будь-якого питання, яке її хвилює. Також їй можуть допомогти зі складанням скарг, заяв та інших документів правового характеру (за винятком процесуальних). Таку допомогу може отримати будь-хто.
Безоплатна вторинна правова допомога передбачає захист та представництво в судах та інших державних органах, а також допомогу при складанні документів процесуального характеру. Її можуть отримати лише певні категорії людей, в тому числі:
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань
- особи, які звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
- діти (особи до 18 років), у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту
- внутрішньо переміщені особи (або ті, хто звернувся з заявою про взяття на облік)
- громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території (з питань, пов’язаних із захистом прав у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації та тимчасовою окупацією території України)
- особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»
Як отримати безоплатну правову допомогу?
- особисто в одному з понад 500 центрів по всій Україні (повний перелік є тут, найближчий центр можна легко знайти на цій карті);
- у мобільних консультаційних центрах, які виїжджають у віддалені населені пункти. Графік їхньої роботи можна дізнатися, зателефонувавши до найближчого стаціонарного центру;
- телефоном за безкоштовним номером 0 800 213 103;
- онлайн: