Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. В цей день закликаєм звернути увагу на захворювання та його профілактику. Україна досі лишається в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями зберігається ризик спалаху поліомієліту.
Поліомієліт – вірусне інфекційне захворювання, що вражає нервову систему і викликає повний або частковий параліч. Початковими симптомами є висока температура, головний біль, нудота, раптове порушення ходи, м’язова слабість, біль у кінцівках, порушення чутливості шкіри, розвиток гострих млявих паралічів виникає від декількох годин до 1-5 днів. Найуразливіші до поліомієліту є діти до п’яти років.
Джерелом інфекції є хворі та вірусоносії. Виділення вірусу з глотки та з фекаліями починається в інкубаційний період, який триває в середньому 5-12 днів, іноді від 2 до 35 днів. Факторами передачі можуть бути продукти, вода, а також прості предмети побуту. Хворіють в основному діти, які не щеплені проти поліомієліту або отримали неповний з порушеними інтервалами курс вакцинації проти цієї інфекції.
Паралічі при поліомієліті мають незворотний характер, крім того можуть стати причиною розвитку дихальної та серцево-судинної недостатності через параліч м’язів. Параліч дихальних м’язів нерідко стає основною причиною смерті. Поліомієліт є найбільш небезпечним дитячим захворюванням за всю історію людства.
На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Поліомієліт неможливо вилікувати, але його виникненню як інфекції серед дітей можна запобігти. Єдиний надійний спосіб запобігти захворюванню - це вакцинація. Вакцини проти поліомієліту – одні з найбезпечніших та найефективніших. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя людини. Реакції на вакцинацію практично немає. Усі вакцини за Календарем профілактичних щеплень є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення, вона може надолужити його безоплатно.
Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.
Дубенський районний відділ ДУ «Рівненський ОЦКПХМОЗ» закликає батьків вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту і надолужити пропущені щеплення!
Лікар-епідеміолог Ірина Чуздюк