Екстрена медична допомога — це термінові дії медичних працівників, спрямовані на порятунок життя та здоров’я людини, яка перебуває у невідкладному стані, спричиненому хворобою чи травмою.
Викликати бригаду екстреної медичної допомоги можна за номером 103. Пацієнти отримують УСЮ екстрену медичну допомогу безоплатно. Наголошуємо, що заборонено вимагати в пацієнтів оплату за надану допомогу.
ознаки масивної кровотечі (травматична ампутація кінцівки, рани живота, шиї чи обличчя),
біль одночасно в спині, плечах, щелепі, відчуття стиснення у грудній клітці,
втрата свідомості або її сплутаність,
ознаки інфаркту, інсульту (ускладнене чи втрачене мовлення, паралізована кінцівка, перекошене обличчя, падіння, погіршення зору в одному оці),
інші стани, які загрожують життю та здоров’ю (отруєння, травми тощо).
Прізвище, стать, вік людини, яка потребує невідкладної медичної допомоги. Якщо це незнайома людина, повідомте її стать і орієнтовний вік та назвіть своє прізвище, ім’я та номер телефону.
Максимально точно опишіть скарги та стан людини. Якщо знаєте напевне, то вкажіть причину виникнення невідкладного стану. Наприклад, людина впала з висоти 10 метрів або ж є ознаки інсульту.
Відповідайте на всі запитання диспетчера спокійно і чітко — це скоротить час розмови, і бригада швидкої допомоги прибуде скоріше.
Виконуйте всі вказівки диспетчера, коли розмовляєте і чекаєте на бригаду.
Скажіть точну адресу виклику: район, населений пункт, вулицю, номер будинку, квартири, поверх, код домофона і номер під'їзду. У випадку, якщо точна адреса пацієнта невідома, вкажіть загальновідомі орієнтири та шляхи під’їзду.
Підготуйте паспорт та медичну документацію пацієнта. Якщо знадобиться госпіталізація, документи необхідно передати медикам у лікарні.
Нагадуємо, що викликати екстрену медичну допомогу потрібно тільки за крайньої потреби — коли є загроза життю та здоров’ю людини. Фальшивий виклик чи перебільшення симптомів задля приїзду медиків загрожують не тільки штрафом тому, хто викликав, а й смертю людині, яка в цей час справді потребувала допомоги і не дочекалася приїзду бригади.
Потрібно звернутись із письмовою скаргою до Департаменту охорони здоров’я у вашому місті чи регіоні та до Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
Звернутися до НСЗУ можна:
через контакт-центр за номером 16-77;
листом на поштову адресу: м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19, індекс 04073;
на електронну адресу: info@nszu.gov.ua;
через електронну форму на сайті.