Факсимільне видання Дубенського Євангелія XVI століття вчора презентували в Софії Київській
опубліковано 03 квітня 2025 року о 14:24

Безцінна історична пам’ятка – старовинний рукопис авторства ігумена Дубенського монастиря Чесного Хреста Арсенія – побачив світ завдяки співпраці Державного історико-культурного заповідника міста Дубно та київського видавництва «Горобець». Видання здійснено в межах проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину», який підтримали меценати та благодійники.

На запрошення колективу Дубенського заповідника у презентації в Будинку митрополита взяли участь заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв, ректор Київської православної богословської академії, професор протоієрей Олександр Трофимлюк, митрополит Рівненський і Острозький Іларіон, голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, перша заступниця голови Дубенської райдержадміністрації Марʼяна Мудрик, директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України Микола Жулинський, віце-президент Українська академія архітектури Микола Дьомін, генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, генеральний директор видавництва «Горобець» Ганна Горобець, начальниця Управління культури і туризму Рівненської ОДА Любов Романюк, керівник Тернопільського обласного відділення Міжнародного центру впровадження програм ЮНЕСКО Василь Семенюк, благочинний Дубенського благочиння протоієрей Василь Лозинський, українська співачка, політичний діяч, Народна артистка України Оксана Білозір.

До події також долучилися науковці, представники музеїв, зокрема й колектив Дубенського державного історико-культурного заповідника, діячі культури й мистецтва.

Дубенське Євангеліє – одне із небагатьох середньовічних рукописних книг Волині, що повністю збереглись до наших днів. В книзі містяться унікальні записи про історію створення видання, інформація про рукописи, які колись належали монастирю Чесного Хреста у Дубні та інші унікальні свідчення не лише релігійного, але й історико-культурного життя Волині XVI століття. Оригінал видання, що є фактично ровесником Пересопницького Євангелія, на якому складають присягу Президенти України, на жаль знаходиться у росії. Однак, завдяки наполегливій праці працівників Дубенського історико-культурного заповідника, істориків, духовенства наша спадщина повертається. Поки – у форматі факсимільного видання.

«Відомо, що Євангеліє використовували не лише для богослужінь, а й для нотування важливих подій. Дубенське Євангеліє є однією із небагатьох середньовічних рукописних книжних пам'яток Волині, яка до нашого часу дійшла у повному обсязі, що є надзвичайно цінним», - зазначив під час презентації видання Леонід Кічатий, директор Дубенського державного історико-культурного заповідника.


Один із примірників факсиміле ініціатори проєкту під час презентації презентували колективу Дубенської райдержадміністрації. Перша заступниця голови Дубенської райдержадміністрації Марʼяна Мудрик подякувала усій команді, яка працювала над втіленням проєкту та наголосила на важливості події не лише для духовного, а й для культурно життя Дубенщини. «Сьогодні колективу вдалось зробити велику справу, цінність якої ми усвідомлюватимемо з часом. Такі видання – це не лише збережене Слово Боже. Це наша минувшина, свідчення духовного та культурного розвитку України того часу, це світогляд, погляди й традиції. Ми маємо це берегти», — зазначила Марʼяна Олександрівна.

Презентація в Софії Київській лише перший крок на шляху до відродження перлини стародруку. У планах колективу заповідника представити факсимільне видання в інших містах України та за кордоном. На сьогодні з книгою вже можна познайомитись у стінах Дубенського замку, Національного заповідника «Софія Київська» та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Дякуємо усій команді, яка працювала над відновленням та поверненням суспільству нашої святині. Ваша праця – безцінна!


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux