Війна росії проти України змінила наше життя - спектр загроз як для країни, так і людей, значно розширився. В таких умовах актуалізувалося завдання розбудови стійкості держави і суспільства до небезпек що з'явилися в багатьох сферах діяльності держави - захисту прав і свобод громадян, економічній, соціальній, екологічній, інформаційній та культурній. Саме стійкість дозволяє нам ефективно протидіяти загрозам, адаптуватись до змін середовища, підтримувати стале функціонування та відновлюватися до необхідної рівноваги.
Одним з елементів стійкості є інклюзивність культури - формування безперешкодного життєвого середовища для маломобільних груп населення, осіб з інвалідністю, в тому числі з інвалідністю внаслідок війни, забезпечення безбар’єрного доступу до створення і споживання культурно-мистецьких продуктів, забезпечення рівних (паритетних) можливостей особистісного розвитку та самореалізації для всіх громадян та спільнот у комфортному життєвому середовищі. Надзвичайно важливим чинником найближчим часом є ментальне відновлення через мистецтво постраждалих від російської агресії Захисників та Захисниць України.
Програма «Стійкість суспільства через культуру» відповідає наступним пріоритетним напрямам діяльності Фонду:
Інклюзивність культури: забезпечення безбарʼєрного доступу до культурних практик для всіх; інклюзивні та травмо-інформовані культурні практики для ментального відновлення; культурні продукти для дітей та молоді; інклюзивні та адаптивні практики працевлаштування та зайнятості у культурі та креативних індустріях.
Культура під час війни: створення культурного продукту/контенту, який рефлексує на виклики воєнного часу та згуртовує суспільство; адаптація, створення та просування (у взаємодії з державними інституціями та недержавними ініціативами) культурного продукту/контенту для української культурної дипломатії.
Культурна спадщина: оцифрування спадщини у прифронтових та деокупованих регіонах та спадщини, що знаходиться під загрозою втрати або знищення; переосмислення спадщини та деколонізація колекцій; підтримка культурної спадщини та української мови і їх ролі у формуванні ідентичності; підтримка комемораційних практик та інклюзивної культури пам’яті.
Культурне розмаїття: сприяння розвитку культури та культурного розмаїття й цінностей національних меншин, спільнот, етносів та корінних народів України, їхнього гармонійного співіснування.
Цілі програми «Стійкість суспільства через культуру»:
У рамках конкурсної програми «Стійкість суспільства через культуру» підтримуються такі сектори культури та мистецтв:
У рамках конкурсної програми «Стійкість суспільства через культуру» на 2025 рік пропонуємо ЛОТ:
Терміни подачі заявки та реалізації проєкту
Подача проєктної заявки на конкурс: 25.11.2024 – 31.01.2025 (до 18.00 за київським часом).
Відбір проєктів на відповідність технічним критеріям: 03.02.2025 – 17.02.2025.
Реалізація проєктів включно з поданням звітності: з дати підписання Договору про надання гранту Фондом (але не раніше 01.05.2025 р.) до 15.10.2025.
Контакти: programa.inc@ucf.in.ua