У нашій країні з 13 по 17 травня триває Всеукраїнський тиждень громадського здоров’я. Його започаткували 2019 року. Тоді ж до нього іприєдналася Україна. Мета заходів — привернути увагу всієї країни до питання громадського здоров’я, зокрема, до важливості колективної відповідальності за рівень здоров’я населення.
Коли ми говоримо про громадське здоров’я, це стосується насамперед профілактики захворювань, збільшення тривалості життя і зміцнення здоров’я шляхом організованих зусиль суспільства. Отже, громадське здоров’я — це колективна відповідальність.
Проте здоров’я – це вибір кожного. Яке значною мірою залежить від способу життя. Кожен громадянин має право на охорону здоров’я згідно з Конституцією. Це право включає, зокрема:
Разом із тим, всі ми відповідаємо за своє здоровʼя і простими діями та рішеннями можемо впливати на його збереження. Адже кожен може:
– дотримуватися здорового способу життя;
– робити всі щеплення за графіком, зокрема й в дорослому віці;
– самоізолюватися в разі інфекційної хвороби;
– використовувати бар’єрну контрацепцію;
– ходити на профілактичні огляди до лікаря щороку, навіть – якщо нічого не болить;
– щороку робити тести на ВІЛ і гепатит С, щоб вчасно почати лікування і не заражати інших;
– пройти курси домедичної допомоги, щоб за потреби допомогти іншим.
Тому питання громадського здоров’я передбачає насамперед здоров’я і лише потім — лікування. Контролювати стан свого організму значно дешевше і корисніше, ніж його лікувати!
Лікар-епідеміолог Дубенського районного відділу ДУ «РОЦКПХ МОЗ України» Ірина Чуздюк